Post

3 Znaki ostrzegawcze przedwczesnej awarii pasów klinowych

Pasy klinowe są najbardziej rozpowszechnionym typem pasów dzisiaj, i jak sama nazwa wskazuje, ich kształt przekroju poprzecznego jest w formie "V" i są szeroko stosowane w przemyśle, motoryzacji, handlu, rolnictwa i zastosowań domowych. Napęd pasem klinowym jest popularną opcją dla wielu, ponieważ jest ekonomiczny, łatwy w instalacji i nie wymaga smarowania.Aby zapewnić, że pasy klinowe mają dłuższą żywotność, ważne jest, aby zwrócić uwagę na następujące oznaki ostrzegawcze przedwczesnej awarii pasa:

1. Nieprawidłowe osadzenie pasa na kole pasowym

silnik

Nieprawidłowe osadzenie pasa klinowego jest jedną z czerwonych flag, które mogą spowodować przedwczesne uszkodzenie pasów. Gdy osadzenie jest zbyt głębokie, oznacza to, że odcinek pasa jest zbyt mały lub że jest zużyte koło pasowe. Gdy osadzenie jest zbyt wysokie, odcinek pasa może być zbyt duży.

 

2. Zwróć uwagę na jego naprężenie

Podczas stosowania wielu pasów, posiadanie dużej różnicy w napięciu każdego pasa jest kolejnym wczesnym objawem przedwczesnej awarii pasa. Istnieje napięcie, przy którym pas doświadcza swojej optymalnej żywotności. Wszystko powyżej lub poniżej tego naprężenia powoduje zmniejszenie żywotności pasa.

3. Widoczne dymienie podczas pracy

W przypadku zauważenia dymu podczas procesu napędu pasowego nie należy wpadać w panikę. Dymienie jest oznaką poślizgu pomiędzy pasem klinowym a kołem pasowym, spowodowanego niskim napięciem pasa lub zużytymi rolkami. Kiedy koła pasowe są zużyte, boki kąta koła pasowego zaczynają się zbierać i mają wklęsły wygląd, a pas ma mniejszy kontakt z kołem pasowym i ślizga się.