Post

Dobór długości łańcucha

Wymienne łańcuchy rowerowe są zawsze dłuższe niż potrzebujesz. W tym artykule przedstawimy krok po kroku różne metody doboru rozmiaru łańcucha rowerowego.


JAKIE NARZĘDZIA BĘDĄ MI POTRZEBNE?
Zanim zaczniemy dobierać rozmiar łańcucha, najpierw zdefiniujmy dwa rodzaje wielobiegowych łańcuchów rowerowych. Istnieją łańcuchy, w których stosuje się ogniwo główne oraz łańcuchy, w których stosuje się specjalne nity łączące. W łańcuchach ogniw głównych do połączenia łańcucha wykorzystuje się dwie wymienne płytki zewnętrzne. Łańcuchy z nitami łączącymi wykorzystują specjalne nity do łączenia łańcucha.

Przed demontażem starego łańcucha należy sprawdzić, czy jego długość jest właściwa.

Przełóżcie rower na największą tarczę i tylną zębatkę. Łańcuch powinien być na tyle długi, aby można było wykonać tę zmianę z dwoma lekkimi zgięciami przy każdym kole pasowym przerzutki tylnej.


LEKKIE WYGIĘCIE PRZY KAŻDYM KOLE PASOWYM
Następnie należy przełożyć na najmniejszą tarczę i zębatkę. Łańcuch nie powinien mieć żadnych luzów, a przerzutka nie powinna się cofać tak bardzo, aby łańcuch stykał się z nią.

PRAWIDŁOWA POZYCJA PRZERZUTKI I NAPIĘCIE ŁAŃCUCHA
Następnie należy zdjąć tylne koło. Pozwoli to na odciążenie łańcucha i umożliwi lepszy dostęp do niego. Sprawdźcie, czy w łańcuchu nie ma ogniw głównych.


ŁAŃCUCHY Z OGNIWAMI GŁÓWNYMI
Jeśli ogniwo główne jest obecne, użyj szczypiec do ogniw głównych, takich jak Park MLP-1.2, aby je rozłączyć. Jeżeli masz narzędzie do łańcucha i łańcuch jest zużyty, możesz zignorować ogniwo główne i po prostu przeciąć łańcuch narzędziem do łańcucha.


ŁAŃCUCHY Z NITAMI ŁĄCZĄCYMI
Nity łączące różnią się wizualnie od innych nitów. Wybierając nit do zerwania należy upewnić się, że znajduje się on w odległości co najmniej kilku ogniw od nitów łączących już zamontowanych w łańcuchu. Zamontuj przyrząd do łańcucha i zbliż sworzeń przyrządu do nitu łączącego. Upewnić się, że sworzeń narzędzia łańcuchowego jest wbity w nit łańcucha w linii prostej. Przekręcić uchwyt z siłą i wyrzucić nit, a następnie zdjąć łańcuch.

DOPASOWANIE DO ŁAŃCUCHA ORYGINALNEGO
Jeżeli stary łańcuch jest odpowiedniej długości, należy położyć go obok nowego łańcucha. Zawsze ustawiaj płytki zewnętrzne w jednej linii z płytkami zewnętrznymi lub płytki wewnętrzne z płytkami wewnętrznymi. Ten przykład jest nieprawidłowy, ponieważ porównujemy końcówkę z płytkami zewnętrznymi z końcówką z płytkami wewnętrznymi. Aby uzyskać prawdziwe porównanie, należy włożyć ogniwo główne. Zwróć uwagę, aby dopasować je nit po nicie, pamiętając, że stare łańcuchy wydłużają się w miarę zużycia.

METODA NAJWIĘKSZEJ ZĘBATKI I NAJWIĘKSZEJ TARCZY
Jeśli nie macie starego łańcucha do porównania, możecie skorzystać z tej metody, aby ustalić prawidłową długość łańcucha dla Waszego roweru. Najpierw należy przełożyć przerzutkę przednią na największą zębatkę, a przerzutkę tylną na najmniejszą. Zacznijcie od owinięcia łańcucha wokół największej zębatki tylnej. Jeżeli nowy łańcuch ma jeden koniec z zewnętrzną blaszką, należy go poprowadzić w kierunku przedniej tarczy. Przełóżcie koniec łańcucha przez koszyk przerzutki na największą zębatkę przednią i przytrzymajcie go w pozycji około godziny piątej.

PRZEŁOŻENIE ŁAŃCUCHA PRZEZ PRZERZUTKĘ

Jeśli w łańcuchu zastosowano ogniwo główne, należy zamontować połowę ogniwa głównego. Pozwoli to uwzględnić dodatkowe pół cala, które zapewnia ogniwo główne. Po zamontowaniu płytki reszta procesu jest taka sama jak w przypadku łańcucha z ogniwem głównym i łańcucha z nitami łączącymi. Pociągnijcie za dolną część łańcucha i załóżcie go na przednią tarczę.

NACIĄGNIJ DOLNĄ CZĘŚĆ ŁAŃCUCHA
Zwróćcie szczególną uwagę na to, czy łańcuch jest w pełni założony na największą zębatkę tylną, aby dobrać właściwy rozmiar. W tym kroku ominiemy całkowicie przerzutkę tylną, a dodatkowa długość zostanie dodana później, aby to uwzględnić. Znajdź najbliższy nit, w którym można połączyć dwa końce łańcucha. W celu połączenia łańcucha należy dopasować płytki wewnętrzne do płytek zewnętrznych. Nit znajdujący się najbliżej miejsca, w którym można połączyć łańcuchy, jest nitem referencyjnym. Od tego nitu dodajemy dwa dodatkowe nity.

Jest to punkt przecięcia łańcucha. Może się zdarzyć, że podczas ściągania dolnej części łańcucha, płytka zewnętrzna spotka się z płytką zewnętrzną. To nie może być nit referencyjny, ponieważ w tym miejscu nie można połączyć łańcucha. Dodajemy jeden nit. Staje się on nitem referencyjnym i od tego miejsca dodajemy dwa dodatkowe nity, przecinamy łańcuch przyrządem do łańcucha i łańcuch jest zwymiarowany.

WYJĄTKI I UWAGI
Jeżeli w rowerze zastosowano prowadnicę łańcucha, przed określeniem długości łańcucha należy upewnić się, że jest on poprowadzony przez system. Dodajemy te same dwa nity co poprzednio, aby ustalić punkt cięcia.

Przeprowadź łańcuch przez prowadnicę
PRZEPROWADŹ ŁAŃCUCH PRZEZ PROWADNICĘ
Ilość dodawanych nitów jest inna w przypadku następujących konfiguracji komponentów:

Kolejna kwestia dotyczy tylnego zawieszenia. Odległość pomiędzy tylnymi zębatkami a przednimi tarczami zmienia się w miarę jak zawieszenie ściska się i przesuwa na wybojach. Aby to uwzględnić, należy odłączyć amortyzator i skompresować zawieszenie.


DOBÓR ROZMIARU ŁAŃCUCHA WEDŁUG RÓWNANIA
Łańcuchy rowerowe składają się z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych. Łączenie ogniw wewnętrznych z ogniwami zewnętrznymi jest możliwe tylko wtedy, gdy ogniwa wewnętrzne są połączone. Z tego powodu łańcuchy mogą być łączone tylko w całych (integralnych) odstępach calowych. Na przykład, niektóre łańcuchy rowerowe z przerzutkami mogą mieć tylko 51, 52, 53 cale itd. Łańcuchy nie mogą być cięte na 52-1/4″, 53-1/8″, czy nawet 52-1/2″. Możliwe jest określenie długości łańcucha na podstawie przemysłowych równań układu napędowego, a następnie przycięcie łańcucha przed zamontowaniem go w rowerze.

Zacznijcie od policzenia liczby zębów na największej zębatce przedniej i największej tylnej. Liczby te są często nadrukowane na zębatkach i trybach. Następnie należy zmierzyć odległość pomiędzy środkiem śruby korby a tylną osią. Jest to również długość widełek łańcucha. Zmierzyć z dokładnością do 1/8″ i przeliczyć na ułamki dziesiętne. W przeliczeniu pomoże Wam poniższy prosty wykres.