Post

Wskazówki dotyczące konserwacji zmniejszające zużycie i wydłużające żywotność łańcucha przenośnika

Systemy przenośników łańcuchowych już od ponad 100 lat poprawiają wydajność firm produkcyjnych. Dzięki automatyzacji ręcznych operacji produkcyjnych oszczędzają czas i zasoby zakładów produkcyjnych oraz obniżają koszty pracy. Gdy działają sprawnie, firma prosperuje i może dotrzymać harmonogramów i terminów produkcji.

Utrzymanie wydajnej pracy systemów przenośnikowych jest kluczem do maksymalizacji zwrotu z inwestycji (ROI), dlatego też konserwacja jest tak istotna.

 

Znaczenie regularnej konserwacji łańcuchów przenośnikowych

Gdy łańcuchy są konserwowane, zapewniają optymalną wydajność. Jeśli jednak są zaniedbywane, codzienne zużycie metalu o metal prowadzi do uszkodzeń, takich jak wydłużenie łańcucha lub utrata wytrzymałości na rozciąganie. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań, problemy te doprowadzą w końcu do zatrzymania przenośnika taśmowego i produkcji. Wymiana komponentów i naprawy po awarii maszyny kosztują więcej czasu, pieniędzy i zasobów niż regularna konserwacja. Jest to również ogromne utrudnienie dla harmonogramu produkcji.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tych problemów i zoptymalizowanie produkcji oraz wydajności łańcucha jest regularna konserwacja. Najważniejszymi elementami są właściwe smarowanie i terminowa wymiana zużytych części.

łańcuch

Wskazówki dotyczące konserwacji łańcucha przenośnikowego

Teraz, gdy rozumieją Państwo znaczenie terminowej konserwacji, poniżej przedstawiamy nasze wskazówki, które pozwolą wydłużyć żywotność łańcuchów.

1) Smarowanie

Kiedy metal porusza się względem metalu, powstaje duże tarcie i zużycie, co drastycznie skraca żywotność łańcucha i jego elementów. Smary tworzą oleistą warstwę wokół łańcucha i jego elementów, zmniejszając wpływ kontaktu metalu z metalem i spowalniając tempo zużycia.

Oprócz ochrony metalowych elementów systemów przenośnikowych, utrzymywanie ich w stanie dobrze naoliwionym zmniejsza również hałas podczas pracy i zapobiega korozji.

Smarowanie jest tak istotne dla funkcjonalności, że producenci zwykle zanurzają łańcuchy w smarze, który zastyga w fabryce. Smar ten zapewnia wstępne smarowanie ochronne przed wysyłką do nabywców.

Smary muszą być odpowiednio stosowane, aby skutecznie chronić łańcuch. Nie można go po prostu nanieść pędzlem lub rozpylić na zewnętrzną powierzchnię. Łańcuchy składają się z szeregu połączeń i łożysk, z których wszystkie wymagają smarowania w celu zapewnienia długiej żywotności. Smar musi być naniesiony dokładnie na wszystkie miejsca, w tym na płytki wewnętrzne i zewnętrzne oraz łożyska.

 

Jakiego rodzaju smaru należy używać?

Czynniki środowiskowe odgrywają dużą rolę w określaniu właściwego rodzaju smaru do łańcucha przenośnika. Na przykład, warunki pracy, takie jak temperatura i ilość pyłu, wymagają różnych smarów dla uzyskania optymalnej wydajności.

Niektóre z dostępnych opcji obejmują:

 • Niska temperatura: Smar hydrofobowy.
 • Wysoka temperatura: Smar z mokrą warstwą
 • Warunki pyłowe: Sucha warstwa smaru

 

2) Zapewnij wysoką jakość sprzętu

Jeśli chodzi o zakup sprzętu, który stanie się kręgosłupem Twojego przetwarzania, nie zadowalaj się gorszą jakością dla niższych kosztów wstępnych. Kompromis w zakresie jakości zaszkodzi Ci na dłuższą metę, gdy elementy ulegną awarii i będą wymagały wymiany.

Kupuj tylko u sprawdzonych dystrybutorów łańcuchów napędowych, abyś miał pewność, że dostajesz to, za co płacisz: najwyższą jakość. Oprócz jakości, należy upewnić się, że posiadamy odpowiedni sprzęt do danego zastosowania i środowiska pracy. Na przykład, jeśli korozja jest powracającym problemem w Twoim systemie przenośnikowym, rozważ wymianę łańcuchów na ocynkowane lub ze stali nierdzewnej.

Zaplanuj konserwację przenośnika łańcuchowego

Wysokiej jakości wyposażenie i smarowanie to tylko jeden z aspektów utrzymania integralności i przedłużenia żywotności systemu przenośnika łańcuchowego. Należy również prowadzić podstawowy harmonogram konserwacji wraz z dziennikiem eksploatacji, aby zapewnić sprawne działanie.

Upewnij się, że pracownicy wykonujący kontrole konserwacyjne są przeszkoleni i znają swoje zadania. Muszą oni również odpowiednio rejestrować swoje czynności konserwacyjne i wszelkie niezbędne dane w dzienniku eksploatacji.

Są to podstawowe wymagania dotyczące konserwacji przenośnika łańcuchowego. Zalecamy sprawdzenie w instrukcji obsługi, czy nie ma szczególnych lub dodatkowych wymagań dla danego urządzenia:

Codzienna konserwacja:

 • Codziennie kontrolować łańcuchy przenośnika pod kątem oznak zużycia i wydłużenia.
 • Usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogły nagromadzić się w łańcuchu.
 • Sprawdzić napinacze układu napędowego i w razie potrzeby nasmarować koła zębate napędu.

Cotygodniowa konserwacja:

 • Wszystkie łańcuchy, koła łańcuchowe i komponenty należy kontrolować i smarować zgodnie z wymaganiami.
 • Sprawdzić, czy napinacze układu napędowego znajdują się w dopuszczalnym zakresie.

Miesięczna konserwacja:

 • Zdejmij wszelkie osłony, takie jak osłony boczne, i wyczyść je oraz obszary, które chronią, usuwając wszelkie zanieczyszczenia.
 • Wyczyść wszystkie elementy układu chłodzenia i sprawdź ich sprawność.

Kwartalna konserwacja:

 • Dokładnie sprawdź koła zębate pod kątem zużycia i wymień je w razie potrzeby: wypaczone koła zębate mogą powodować wydłużenie łańcucha.
 • Dokładnie sprawdź łańcuch pod kątem zużycia i wydłużenia.
 • Sprawdź wyosiowanie kół łańcuchowych i wału.
 • Sprawdź, czy nie występuje nietypowe zużycie, zidentyfikuj przyczynę i skoryguj ją.
 • Jeżeli masz zautomatyzowany system smarowania łańcucha, pamiętaj o czyszczeniu miski olejowej i wymianie filtra oleju.

 

Może nie raz na kwartał, ale w regularnych odstępach czasu w ciągu roku należy przejrzeć dzienniki konserwacji i skontrolować łańcuch przenośnika oraz bieżnię. W przypadku stwierdzenia istotnych problemów lub niepokojących tendencji (np. niekompletne lub brakujące wpisy w dzienniku) należy zwrócić się do pracowników działu utrzymania ruchu, ponieważ może to świadczyć o zaniedbaniach w zakresie regularnej konserwacji.

3) Czytaj instrukcję obsługi

Producenci łańcuchów przenośnikowych dokładnie wiedzą, co jest potrzebne, aby w pełni wykorzystać możliwości łańcuchów. W instrukcjach dostarczanych wraz z produktami można znaleźć informacje o tym, jakie czynności konserwacyjne są potrzebne i jak często należy je wykonywać, aby przedłużyć żywotność łańcucha. Czytanie instrukcji obsługi może wydawać się czasochłonne, jednak zapoznanie się z nią przez pracowników utrzymania ruchu i kierowników obiektów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej konserwacji.

Czytaj więcej na: http://kolo-lancuchowe.pl/