Post

Co to jest szlifowanie precyzyjne?

Co to jest szlifowanie precyzyjne?

Szlifowanie precyzyjne jest procesem produkcji precyzyjnej szeroko stosowanym w różnych dziedzinach. Szlifowanie precyzyjne zapewnia efektywną metodę zakończenia produkcji i wykańczania części metalowych o bardzo wąskich i ścisłych tolerancjach. Zazwyczaj jest on stosowany jako jeden z końcowych procesów obróbki części.

W szlifowaniu precyzyjnym jako narzędzia skrawające stosuje się ściernice. Ściernice są ściernicami zużywalnymi, przeznaczonymi do różnych operacji szlifowania i obróbki ściernej. W szlifowaniu precyzyjnym do usuwania materiału wykorzystuje się obracającą się tarczę szlifierską, dzięki czemu uzyskuje się płaską powierzchnię, co pozwala uzyskać bardzo dobre wykończenie i bardzo precyzyjne wymiary.

Niektóre zakłady zajmujące się obróbką precyzyjną mogą wykonywać szlifowanie precyzyjne na miejscu lub zlecić je firmom specjalizującym się w tej usłudze. Wiele miast w regionach produkcyjnych i fabryk posiada zakłady świadczące tę usługę. Wiele z tych firm produkuje również i wykorzystuje specyfikacje dostarczone przez klientów do produkcji precyzyjnych części na zamówienie, takich jak obróbka SANS.

Ponieważ szlifowanie precyzyjne jest operacją kosztowną, stosuje się je tylko w przypadku materiałów wymagających lepszego wykończenia.

Typy Of Prewizja Grinding

Technik dobiera również odpowiednie narzędzie, aby powierzchnia polerowanego przedmiotu miała właściwy kształt, rozmiar i fakturę.

W zależności od wielkości, kształtu, cech i wymaganej wydajności technik wybierze odpowiednią operację szlifowania.

  • Szlifowanie powierzchni
  • Szlifowanie cylindryczne
  • Szlifowanie bezkłowe

Sierzchnia Grzeszlifowanie:

Szlifowanie powierzchni jest jedną z metod obróbki wykańczającej płaszczyzn, która pozwala uzyskać lepszą dokładność obróbki i jakość powierzchni. Szlifowanie powierzchni jest zwykle wykonywane na szlifierce do płaszczyzn. Do szlifowania można użyć powierzchni obwodowej ściernicy lub powierzchni czołowej ściernicy.

Podczas szlifowania powierzchni obwodowej ściernicy powierzchnia styku ściernicy z przedmiotem obrabianym jest mała, wartość opałowa jest mała, warunki chłodzenia i usuwania wiórów są dobre, można uzyskać większą dokładność obróbki i mniejszą wartość chropowatości powierzchni, ale wydajność produkcji jest niższa. Podczas szlifowania końcówką ściernicy powierzchnia styku ściernicy z obrabianym przedmiotem jest duża, ciepło jest duże, warunki chłodzenia i usuwania wiórów są złe, dokładność obróbki i chropowatość powierzchni są słabe, ale wydajność produkcji jest wysoka. Aby poprawić wydajność szlifowania, często stosuje się szlifowanie wielooperacyjne.

Cylindryczne Gszlifowanie:

Szlifowanie cylindryczne, znane również jako szlifowanie centralne, służy do szlifowania powierzchni cylindrycznej i ramienia przedmiotu obrabianego na średnicy zewnętrznej lub wewnętrznej, znane również jako szlifowanie ID i OD. Szlifowanie na okrągło zapewnia gładkie wykończenie powierzchni przedmiotów okrągłych.

Przedmiot obrabiany jest mocowany w centrum i obracany przez urządzenie zwane łapą napędową lub napędem centralnym. Ściernica i przedmiot obrabiany są obracane z różnymi prędkościami przez oddzielne silniki. Stół można regulować w celu uzyskania stożka.

Szlifierki cylindryczne mają ściernicę (tarczę szlifierską), dwa stałe środki przedmiotu obrabianego oraz uchwyt, pazur szlifierski lub inny mechanizm do napędzania przedmiotu obrabianego. Większość szlifierek cylindrycznych posiada stół obrotowy, który umożliwia tworzenie stożków. Ściernica i przedmiot obrabiany poruszają się równolegle do siebie w kierunku promieniowym i podłużnym, co umożliwia obróbkę.

Bezkłowe Gszlifowanie bezkłowe

Szlifowanie bezkłowe jest zwykle stosowane do obróbki długich, cienkich i małych przedmiotów, które nie znajdują się pomiędzy wrzecionem a ściernicą.

W tej operacji szlifowania przedmiot obrabiany jest zamocowany między dwoma obracającymi się ściernicami, ściernica ma dużą prędkość liniową, szlifowanie odbywa się na powierzchni przedmiotu, a koło prowadzące napędza cylindryczny przedmiot obrabiany, aby obracał się na rogu. Tarcza podtrzymuje obrabiany przedmiot podczas procesu obróbki.

Niezwykle precyzyjne ustawienie maszyny i starannie dobrane narzędzia szlifierskie wymagają rozległej wiedzy i doświadczenia, dlatego szlifowanie precyzyjne jest szeroko stosowane w przemyśle samochodowym, łożyskowym, silników elektrycznych, poboru opłat, tekstylnym i wielu innych.

W typowym procesie szlifowania precyzyjnego ściernica szlifuje powierzchnię zgodnie z dokładnymi specyfikacjami projektu, zawsze zachowując najwyższą dokładność. Jednak oprócz tego kształtowania i golenia, w procesie szlifowania uzyskuje się również gładką powierzchnię bez wybojów, nierówności i wzorów.

Jakie części wymagają szlifowania precyzyjnego?

Szlifowanie precyzyjne jest stosowane w przypadku materiałów o małych powierzchniach. Materiały te wymagają wysokiego stopnia płaskości, wysokiego stopnia równoległości lub doskonałego wykończenia powierzchni. Istnieje jednak wiele większych elementów, które również wymagają szlifowania precyzyjnego, np. instrumenty lotnicze, sprzęt medyczny, narzędzia z ostrzami oraz części powszechnie stosowane w wielu różnych instrumentach naukowych. Urządzenia te są bardzo czułe, a dopuszczalny błąd jest bardzo mały, dlatego każde szlifowanie wymaga absolutnej perfekcji. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i profesjonalnym umiejętnościom, firma SANS jest w stanie wyszlifować każdy z tych elementów i może wykonać szlifowanie zgodnie z Twoimi wymaganiami.

Znaczenie szlifowania precyzyjnego w produktach

Ten rodzaj szlifowania zapewnia precyzyjną dokładność. Producenci metali mogą wykorzystać ten proces do odtworzenia najbardziej specyficznych i subtelnych wyników pomiarów, nawet z najmniejszą dokładnością.

Szlifowanie precyzyjne może być stosowane w przypadku produktów o różnych rozmiarach, ponieważ proces ten ma możliwość dostosowania się do dokładnych indywidualnych specyfikacji. Dokładność ta jest bardzo ważna w branżach, w których margines błędu jest niewielki (np. części stosowane w sprzęcie medycznym, instrumentach naukowych i przemyśle lotniczym).

Nowoczesne urządzenia elektryczne stają się coraz mniejsze, co oznacza, że wewnętrzne części metalowe również są coraz mniejsze, dlatego do ich produkcji wymagane jest precyzyjne szlifowanie. Jest to bardziej opłacalna metoda produkcji niż inne alternatywne metody i technologie.

Oprócz ekonomiczności i dokładności istnieje wiele innych korzyści płynących z zastosowania szlifowania precyzyjnego. Zwiększona wydajność i łatwe monitorowanie oznaczają, że kontrola jakości może być utrzymywana przez cały efektywny proces produkcyjny. Nie tylko to, ale także bardzo dokładne wykończenie powierzchni i wysoka jakość produktów końcowych.

Szlifowanie precyzyjne SANS

Nasze systemy szlifowania pozwalają uzyskać jakość wykończenia powierzchni do 0,2~0,025 Ra z tolerancją do 0,002 mm. Szczegółowe tolerancje i jakość wykończenia powierzchni mogą się różnić w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonana jest część i ściernica.

Min. średnica szlifowania ID: 6,0 mm

Maks. średnica szlifowania średnicy zewnętrznej: 260 mm

Maks. wielkość szlifu powierzchni: 1000 mm

Jeśli szukasz specjalnego stopu, który musi odpowiadać dokładnym specyfikacjom, skontaktuj się z nami już dziś, aby omówić swoje wymagania. Contact Now