Post

Co to jest obróbka z dużymi prędkościami?

Historia obróbki z dużymi prędkościami obrotowymi

Technologia obróbki z dużymi prędkościami została opracowana przez niemieckiego wynalazcę dr Carla Salmona w latach 20-tych XX wieku. Jej twórca zdał sobie sprawę, że dla określonych metali obrabianych.

Ciepło wytwarzane na styku narzędzia tnącego i przedmiotu obrabianego osiąga wartość szczytową przy pewnej krytycznej prędkości obrotowej wrzeciona.

Obróbka szybkościowa jest stosowana do produkcji form o skomplikowanej geometrii rdzenia i wnęk, a także części konstrukcyjnych w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Jest to proces, który koncentruje się na bardzo szybkim, ale bardzo lekkim cięciu przy niskim nacisku. Te szybkie cięcia oznaczają ogólny wzrost szybkości usuwania materiału.

Definicja obróbki z dużymi prędkościami skrawania

Wraz z rozwojem technologii szybkiego skrawania, zastosowanie technologii frezowania z dużymi prędkościami staje się coraz szersze i przyciąga coraz więcej uwagi przedsiębiorstw produkcyjnych i naukowców.

W zwykłych procesach frezowania stosuje się małe prędkości posuwu i duże parametry skrawania, natomiast w procesach frezowania z dużymi prędkościami stosuje się duże prędkości posuwu i małe parametry skrawania.

Prędkość obrotowa wrzeciona przy frezowaniu z dużymi prędkościami wynosi zazwyczaj 15000r/min~40 000r/min, do 100000r/min. Przy cięciu stali prędkość skrawania wynosi około 400m/min, co jest 5 do 10 razy większe niż przy frezowaniu tradycyjnym.

Nieporozumienia związane z obróbką szybkościową

Jednak w przemyśle produkcyjnym istnieje wiele błędnych przekonań na temat frezowania z dużymi prędkościami, jak poniżej:

Frezowanie z dużymi prędkościami to po prostu frezarka wyposażona we wrzeciono o dużej prędkości obrotowej.

Im wyższa prędkość obrotowa wrzeciona, tym większa prędkość obróbki

Frezarka szybkobieżna to nowa technologia, która ma zastąpić tradycyjną frezarkę.

Wrzeciono 20.000 obr/min jest wystarczające do produkcji form

Frezowanie z dużymi prędkościami tylko zwiększa i przyspiesza serwer osiowy

Frezowanie z dużymi prędkościami może przetwarzać tylko elektrody

Frezowanie z dużymi prędkościami to nowa technologia i filozofia zastosowania:

Aby w pełni wykorzystać wydajność frezowania z dużymi prędkościami, każde ogniwo musi być ściśle skoordynowane. Jeśli jedno z ogniw nie jest dobrze dopasowane, nie będzie można wykorzystać wydajności szybkiej obróbki skrawaniem.

 • Szybkobieżne uchwyty narzędziowe i narzędzia
 • Szybkoobrotowe wrzeciono
 • Wysoce dynamiczna oś XYZ
 • Wysokoobrotowy sterownik CNC
 • Strategia programowania z dużymi prędkościami

Zanim narzędzie trafi na obrabiany przedmiot, należy rozważyć pięć aspektów. Są to:

 • Rodzaj materiału i jego charakterystyka
 • Strategia obróbki
 • Wybór stylu narzędzia
 • Dane skrawania, wybór narzędzia i wyważenie narzędzia
 • programowanie CAM
 • dobór materiału

Zakres zastosowań obróbki z dużymi prędkościami Obróbka

1) Aby dopasować się do specyfikacji wrzeciona i zapewnić stabilność i bezpieczeństwo obróbki, średnica narzędzia nie powinna przekraczać 16mm (HSK-E40).

2) W porównaniu z tradycyjnym frezowaniem, szybkość usuwania szybkich frezowań jest stosunkowo niewielka, co jest bardzo odpowiednie dla małych części i aplikacji do przetwarzania form.

3) Może być stosowany do nowych zastosowań przetwarzania, takich jak przetwarzanie arkuszy i mikro przetwarzanie.

4) Jest to nowa koncepcja metody obróbki materiałów miękkich i supertwardych.

Jakie są wyzwania związane z obróbką z dużymi prędkościami?

Obróbka z dużymi prędkościami przyniesie również nowe wyzwania dla warsztatu, który musi wziąć pod uwagę wybór materiału, moc wrzeciona, akceptowalną geometrię przedmiotu obrabianego, dostępną przestrzeń warsztatową, złożoność części, obrabiarki CNC (należy wybrać te, które są przystosowane do pracy z dużymi prędkościami) oraz szkolenie operatorów, aby osiągnąć sukces.

Jeśli chodzi o geometrię obrabianego przedmiotu, na przykład, geometria przedmiotu z wewnętrznymi lub "ukrytymi" cięciami może ograniczyć maksymalną głębokość podcięć, ostrzega producent. Jeśli chodzi o samą maszynę CNC, te maszyny, które nie są przystosowane do pracy z dużymi prędkościami, mogą produkować dużo połamanych form i odłamków.