Post

Wielopiły do drewna - charakterystyka i rodzaje

Dzisiaj mamy przegląd najbardziej popularnych urządzeń tartacznych w przemyśle drzewnym. Przyjrzyjmy się ich charakterystyce, przeznaczeniu, rodzajom i głównym zaletom.

Piła wielopiłowa jest łatwym w użyciu narzędziem, które służy do cięcia drewna. Maszyny te są często spotykane w tartakach i innych zakładach przemysłowych, które zajmują się obróbką drewna różnego rodzaju. Dzięki takiemu wyposażeniu można uzyskać natychmiast kilka płyt podczas jednego przejazdu detalu przez narzędzie tnące.

Treść artykułu:

 • 1 Opis wyposażenia
 • 2 Charakterystyka techniczna
 • 3 Różnorodność pił wielopiłowych
 • 4 Budowa i działanie pił wielopiłowych
 • 5 Główne zalety wielopiły

Opis sprzętu

Pilarki wielopiłowe to urządzenia przystosowane do produkcji gotowej tarcicy, czyli do wykonywania różnych brzeszczotów oraz do nacinania i frezowania. Mogą one posiadać jeden lub dwa wały robocze oraz zmechanizowany posuw obrabianych elementów. Charakteryzują się one zazwyczaj wysoką dokładnością obróbki.

W zależności od typu i wydajności, maszyny te znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i małych warsztatach.

Główna różnica pomiędzy tymi maszynami a tartakami polega na tym, że tartak nie posiada tak wysokiej precyzji jak wielopiła. W tym urządzeniu stosuje się piły taśmowe lub piły tarczowe. Pilarka ramowa z piłami taśmowymi jest droższa niż ta z piłami tarczowymi. Ale ostrzenie pił tarczowych jest droższe.

Właściwości techniczne

Główne parametry techniczne pił taśmowych to

 • wymiary obrabianego przedmiotu;
 • Liczba zainstalowanych pił;
 • prędkość posuwu;
 • prędkość skrawania przedmiotu obrabianego;
 • średnice pił;
 • największa odległość między piłami;
 • moc;
 • wymiary samego urządzenia;
 • waga.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z głównych parametrów.

Maksymalne wymiary materiału, który może być obrabiany, określają dopuszczalne wymiary obrabianego przedmiotu.

Liczba pił zainstalowanych na urządzeniu wskazuje maksymalną liczbę desek, brzeszczotów na jeden przebieg detalu przez urządzenie tnące maszyny.

Posuw i szybkość cięcia w traku wielopiłowym ma duży wpływ na wydajność maszyny i całej produkcji.

Średnica piły decyduje o głębokości cięcia obrabianego przedmiotu.

Odległość między piłami wskazuje na szerokość tarcicy.

Zalecamy Państwu staranny dobór traka wielopiłowego z uwzględnieniem opisanych powyżej parametrów, w zależności od wymaganego zakresu pracy, warunków eksploatacji i zadań produkcyjnych.

Różne rodzaje pił wielopiłowych

Wszystkie pilarki wielopiłowe dzielą się na pilarki ramowe, pilarki tarczowe i pilarki ukośne.

Pilarki wieloramowe (piła ramowa, jak to się mówi w życiu codziennym) służą do przecierania kłód na kilka desek. Działanie tego urządzenia jest podobne do działania tartaku: narzędzia tnące są rozciągnięte w ramie piły i wykonują cięcie przychodzących kęsów. Mechanizm korbowy umożliwia ruch posuwisto-zwrotny ramy piły.

Pilarki wielopiłowe tarczowe (pilarki wielopiłowe tarczowe) służą do cięcia kłód na specjalne półfabrykaty. Charakteryzują się one lepszą jakością i dokładniejszym cięciem niż piły ramowe. Są one również lepsze, bardziej precyzyjne i łatwiejsze do cięcia drewna mrożonego. Z tego powodu pilarki tarczowe są bardziej rozpowszechnione w północnych regionach i krajach.

Głównym narzędziem tnącym w tych maszynach jest piła tarczowa.

Jeśli chodzi o maszyny belkowe, nie będziemy ich tutaj szczegółowo rozpatrywać, ponieważ napisaliśmy na ten temat osobny szczegółowy artykuł, zauważymy tylko, że są one potrzebne do wzdłużnego piłowania dużych kłód.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na mini wielopiły. Teraz w niektórych organizacjach i prywatnych warsztatach stają się popularne mini mnogopilny maszyny, wyróżniają się mniejszym rozmiarem niż zwykle. Wybierając to urządzenie, jego właściciel ma możliwość osiągnięcia znaczących wyników produkcyjnych w zakresie jakości produktu. W tym samym czasie, można zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Budowa i zasada działania pił wielopiłowych

Przeanalizujmy główne mechanizmy robocze tej maszyny do obróbki drewna.

Rama - zawiera główne elementy tego urządzenia.

Zespół napędowy - wytwarza ruch obrotowy lub posuwisto-zwrotny pił, które obrabiają materiał. Napędza jednostkę posuwu detali.

Zespół tnący - składa się z 1 lub więcej wałów, na których zamontowane są piły.

Zasada działania wielopiły

Zasada działania pił do przycinania desek na wymiar

Pakiety pił tarczowych

Mechanizm, który podaje obrabiany przedmiot. Im większy element do przecięcia, tym mocniejsze musi być to urządzenie.

Maszyna ta jest również wyposażona w 6 wałów: cztery wały podające i dwa odbierające. Na otworze, przez który podawany jest obrabiany element, zainstalowana jest osłona pazurowa (zapobiegająca możliwości zranienia operatora i wylecenia obrabianego elementu z maszyny), a na wylocie zainstalowana jest specjalna kurtyna ochronna. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wał tarczy pokryty jest powierzchnią ze szczelinami dla narzędzia tnącego. Takie rozmieszczenie urządzeń zapobiega przedostawaniu się do zbiornika trocin różnych grubszych pozostałości po cięciu. W razie potrzeby możliwe jest podłączenie odciągów wiórów.

Istotą działania pił wielopiłowych jest poziomy posuw obrabianych elementów. Są one sztywno zaciskane przez rolki, aby zabezpieczyć je na górze i na dole. Cięcie jest wykonywane przez obrót części tnącej maszyny, w której znajduje się narzędzie tnące. Prędkość posuwu przedmiotu obrabianego wynosi około 30-70 m/min.

Możliwe jest również wykonanie takiego sprzętu własnymi rękami, jeśli czujesz się pewny siebie i swoich umiejętności. Samodzielnie wykonana wielopiła może być używana do obróbki różnych krawędzi, wzdłużnego piłowania drewna i innych operacji.

Główne zalety pił wieloostrzowych

Zalety obejmują:

 • wysoka wydajność;
 • dokładność przetwarzania;
 • niezawodność w pracy;
 • łatwość użytkowania;
 • łatwość montażu;
 • nie ma potrzeby wykonywania wzmocnionego fundamentu.

W ostatnich latach to właśnie trak tarczowy staje się coraz bardziej popularny, ponieważ ma wystarczająco dużą wydajność, a jednocześnie gwarantuje doskonałe wykończenie powierzchni tarcicy, w przeciwieństwie do traka ramowego.

Obecnie istnieje wiele organizacji handlowych sprzedających i zapewniających serwis posprzedażowy dla pił wielopiłowych różnych typów i dla różnych nisz. Jeśli zdecydujesz się na zakup tego sprzętu, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem maszyny specjalnie dostosowanej do Twoich potrzeb i wymagań. Najpopularniejsze modele pił wielopiłowych dostępne obecnie na rynku to: Cdk 5-3, Cm 200, Avangard Pm 50.