Post

Obcinaki do rur miedzianych - cechy i odmiany

Ręczne obcinaki do rur to specjalistyczne narzędzia ręczne odpowiednie do instalacji, demontażu lub naprawy systemów grzewczych, kanalizacyjnych lub wymiany odcinka rurociągu. Są one stosowane w przypadkach, gdy konieczne jest szybkie wykonanie półfabrykatów o określonej długości, cięcia rur miedzianych w przypadku braku elektryczności lub w pobliżu obiektów wybuchowych. Za pomocą tego typu urządzeń możemy uzyskać niemal idealnie proste cięcie z wymaganą jakością krawędzi rury. Praca z tym narzędziem pozwala również na demontaż gazociągów i wykonywanie innych prac, w tym z substancjami łatwopalnymi. Ostrze obcinaka do rur wykonane jest ze stopu stali stopowej, dzięki czemu ostrze jest bardzo ostre, a cięcie precyzyjne.

Do instalacji różnych typów produktów używane są różne urządzenia i narzędzia, w tym różne obcinaki do rur. Do cięcia stali, metalu oraz do instalacji rur z tworzyw sztucznych używane są głównie modele ręczne. Do pracy z rurami miedzianymi, istnieją również modele ręczne, ale częściej używane są elektryczne obcinaki do rur.

Klasyfikacja i zalety

Jeśli chodzi o rodzaje narzędzi przeznaczonych do pracy z rurami miedzianymi, istnieją co najmniej 2 rodzaje sprzętu, który może to zrobić. Specjaliści używają elektrycznego obcinaka do rur miedzianych i ręcznego obcinaka do rur. Dlatego przedstawmy te dwie maszyny bardziej szczegółowo.

Obcinak do rur rolkowy jest prawdopodobnie najbardziej powszechnym rodzajem specjalistycznego narzędzia ręcznego używanego do cięcia rur miedzianych. Obcinaki do rur rolkowych są dość poręczne i są dostępne dla większości rzemieślników. Należy pamiętać, że obcinak do rur rolkowy może być stosowany do różnych materiałów - istnieją uniwersalne narzędzia, które mogą ciąć zarówno rury miedziane, plastikowe, jak i stalowe. Istnieje również sprzęt, który może być używany wyłącznie do rur aluminiowych i miedzianych, więc to narzędzie jest używane podczas pracy z miękkich metali. Jednym z najważniejszych wymagań stawianych każdemu przedstawicielowi tego typu urządzeń jest możliwość cięcia bez deformowania ścianek produktu. Jeżeli zostanie to potwierdzone podczas pracy, to obcinak do rur uznaje się za urządzenie dobrej jakości. Dotyczy to zarówno narzędzi walcowych, jak i elektrycznych.

REMS RAS Cu do rur miedzianych z wrzecionem teleskopowym

Milwaukee C12 PC-0 akumulatorowy obcinak do rur miedzianych

REMS Cento do cięcia i gratowania rur.

Teleskopowe obcinaki do rur składają się z korpusu z rolką tnącą po jednej stronie i wózkiem przesuwnym po drugiej. Porusza się on za pomocą ruchu okrężnego uchwytu i zaciska rurę. Obracając narzędziem wokół rury wykonuje się cięcie. Należy pamiętać, że początek i koniec wcięcia muszą się pokrywać. Następnie należy zwiększyć siłę nacisku korbą, kontynuując ruch obrotowy aż do zakończenia cięcia.

Rozróżnia się składane i nieskładane elektryczne obcinaki do rur. Pierwszy typ jest narzędziem wybieranym przez profesjonalistów. Posiada korpus, który jest podzielony na 2 części. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest zamontowanie urządzenia na wcześniej zainstalowanym rurociągu w przypadku jego naprawy.

Zasada działania elektrycznego obcinaka do rur polega na pracy silnika elektrycznego, który uruchamia części tnące do cięcia rur.

Wirnik w silniku takiego urządzenia wykonuje ponad 500 obrotów na minutę, dzięki czemu może ciąć dość szybko. Aby przeciąć kęs o średnicy 12 mm, narzędzie potrzebuje około trzech sekund.

Inne zalety tych obcinaków do rur obejmują zdolność do automatycznego chwytania, co pozwala na cięcie rur, które są już wyposażone w 35-37 mm odległości od krawędzi ściany.

Do zalet tych narzędzi należy zaliczyć szeroki zakres obróbki detali - za ich pomocą można ciąć średnice od 12 mm do 35 mm. Elektryczne obcinaki do rur są zasilane sieciowo lub bateryjnie. Ogólnie rzecz biorąc, ten typ obcinaka do rur jest właściwym wyborem przy pracy z rurami miedzianymi.

Jaki jest właściwy sposób wyboru?

Przy wyborze sprzętu należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • maksymalna średnica rury, która ma być przecięta;
  • rodzaj napędu - zależy to od ilości cięć, jakie trzeba wykonać w jednostce czasu.

Przy wyborze elektrycznych obcinarek do rur, należy pamiętać o kilku podstawowych parametrach. Obroty silnika elektrycznego nie powinny być mniejsze niż 500 obr/min, a hałas podczas pracy nie powinien być głośniejszy niż 70 dB. Również w przypadku korzystania z urządzeń zasilanych bateriami, wygodniej jest używać tych z bateriami o większej pojemności.

Przy wyborze narzędzia ręcznego, konieczne jest, aby zwrócić uwagę na produkcję ostrza i uchwyt wykonany ze specjalnego stopu stali stopowej lub tytanu.

Przy wyborze każdego obcinacza rur musi koniecznie wziąć pod uwagę średnicę rur, które mają zamiar wyciąć. Tam, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, może być potrzebny mini obcinak do rur.

Jednym z przedstawicieli niezawodnych i wysokiej jakości mini obcinaków do rur jest marka Kraftul.