Post

Rozwiązania typowych problemów w obróbce na centrach obróbczych CNC

Wraz z szybkim rozwojem produkcji społecznej oraz nauki i techniki wyroby mechaniczne stają się coraz bardziej wyrafinowane i złożone oraz wymagają częstych modyfikacji, zwłaszcza w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki, żeglugi, wojskowości i innych dziedzinach, wymagających wysokiej precyzji, złożonych kształtów i małych serii. Niektóre produkty wymagają częstych modyfikacji lub regulacji wyposażenia, a zwykłe obrabiarki lub wysoko wyspecjalizowane obrabiarki automatyczne nie są w stanie sprostać tym wymaganiom. W celu rozwiązania powyższych problemów powstało centrum obróbkowe.

Ten nowy typ maszyny ma takie zalety, jak duże możliwości adaptacyjne, wysoka dokładność obróbki, stabilna jakość obróbki i wysoka wydajność. Łączy w sobie różne osiągnięcia techniczne, takie jak komputer elektroniczny, automatyczne sterowanie, serwonapęd, precyzyjne pomiary i nową konstrukcję mechaniczną, a także umożliwia bezproblemowe przenoszenie pomiędzy różnymi procesami przedmiotu obrabianego poprzez ustawienie programu obróbki. Innymi słowy, centrum obróbcze CNC może wykonać różne procesy obróbki, w tym frezowanie, wiercenie, gwintowanie, wytaczanie, rozwiercanie itp. na jednym urządzeniu poprzez zmianę różnych narzędzi.

Wiemy, że cały proces obróbki w centrum CNC jest kontrolowany przez system sterowania numerycznego CNC. Ogólnie rzecz biorąc, obrabiarka nie może się samowolnie kończyć po wykonaniu programu obróbki. Pojawiają się pewne problemy, na przykład zużycie narzędzi i naddatki na obróbkę są zbyt duże, nie jest to zwykły sprzęt do obróbki, który można dowolnie zatrzymywać w celu regulacji.

Dlatego stosowane w nim narzędzia do obróbki są bardziej rygorystyczne niż w przypadku zwykłego sprzętu do obróbki. Poniżej przedstawiono pokrótce typowe problemy i rozwiązania centrów CNC:

1. Strona Obrabiana powierzchnia części nie jest płaska ani gładka

W obróbce części frezarką CNC, wykończenie powierzchni jest ważnym procesem, a także często wykonywanym procesem, który wymaga wysokiej jakości powierzchni. Jednak w rzeczywistej obróbce czasami uzyskuje się nierówne i nierówne powierzchnie, które nie spełniają wymagań.

Główną przyczyną tego problemu jest to, że podczas obróbki wykańczającej wydajność oleju chłodząco-smarującego nie może spełnić wymagań dotyczących obróbki. Gdy prędkość posuwu narzędzia jest zbyt duża, a drgania spowodowane szybkim ruchem narzędzia łatwo pozostawiają nierówną ścieżkę na powierzchni obróbki. Czasami ślady narzędzia pomiędzy dwiema sąsiednimi ścieżkami narzędzia będą miały pewną różnicę, co jest spowodowane niespójnym kierunkiem skrawania narzędzia. Aby uniknąć tego problemu, należy stosować metodę frezowania z pełnym spadkiem i używać specjalnego oleju do cięcia.

2. Ślady narzędzia po stronie frezowania wykańczającego są zbyt widoczne.

Podczas obróbki przedmiotu na frezarkach CNC prawie każdy przedmiot wymaga dokładnego wyfrezowania powierzchni bocznej. Jednak w wielu przypadkach z boku frezowania wykańczającego znajdują się zbyt oczywiste ślady narzędzi. Jest to absolutnie niedopuszczalne i poważnie wpływa na wygląd przedmiotu obrabianego.

Główną przyczyną tego problemu jest niewłaściwy dobór położenia i parametrów posuwu i cofania narzędzia. Metody frezowania oferowane przez różne programy do obróbki również będą się różnić, ale zapewnią one wybór głębokości narzędzia i dobór parametrów narzędzia.

Ponadto, w przypadku stosowania niespecjalnego oleju do obróbki skrawaniem, ze względu na niewystarczające ciśnienie ekstremalne i właściwości przeciwzużyciowe, warstwa oleju pęka natychmiast podczas procesu obróbki, co powoduje powstawanie zarysowań na obrabianym przedmiocie. Aby uniknąć powyższych problemów związanych z poprawą jakości, można dokonać odpowiednich korekt w czterech aspektach. .

Po pierwsze, należy prawidłowo wybrać punkt posuwu. Po drugie, należy dodać ilość naddatku podczas cięcia pośrodku. Po trzecie, podczas wykańczania powierzchni bocznej należy stosować obróbkę głęboką z pełnym nacięciem. Po czwarte, należy stosować specjalny olej do cięcia.

3. Ślady po zmianie narzędzia podczas frezowania dokładnego

Podczas obróbki zwykłej i szybkiej narzędzie musi być wymieniane. Jeżeli podczas wymiany narzędzia nie zwrócimy uwagi na odpowiednią regulację parametrów, pojawią się wyraźne ślady, które poważnie wpłyną na wygląd obrabianego przedmiotu.

Podczas frezowania precyzyjnego na powierzchni dolnej lub bocznej często pojawiają się ślady po narzędziach. Często ludzie myślą, że jest to błąd, którego nie da się uniknąć. W rzeczywistości można go całkowicie uniknąć. Aby rozwiązać ten problem, podczas obróbki przedmiotu obrabianego należy zastąpić wykończenie wklęsłych naroży małymi narzędziami. Ze względu na siłę i kołysanie podczas obróbki łatwo jest wytworzyć ślady narzędzia na narożach.

4. Po obróbce wykańczającej, zadziory lub ostre krawędzie pozostawiają na powierzchni lub z boku.

Nowoczesna obróbka części precyzyjnych ma coraz wyższe wymagania dotyczące powierzchni, a pojawienie się zadziorów lub pęknięć jest niedopuszczalne. Jeśli część jest korygowana za pomocą pliku, będzie to miało wpływ na dokładność i rozmiar części CNC. Stosuje się ją bezpośrednio po frezowaniu i nie jest wymagane dalsze szlifowanie. Jednak w rzeczywistej produkcji nadal będzie występować wiele zadziorów i partii.

Aby rozwiązać ten problem, należy zwracać dużą uwagę na stosowanie narzędzi i używać specjalnych narzędzi zapewniających ostre cięcie.

Ponadto, konieczne jest dobre zaplanowanie ścieżki narzędzia i zwiększenie ścieżki narzędzia do wykańczania wtórnego, co oznacza najpierw obróbkę powierzchni, następnie obróbkę powierzchni bocznej, a następnie obróbkę powierzchni, tak aby zapewnić, że nie ma zadziorów i ostrych krawędzi, co jest przydatne w przypadku przedmiotów, których nie można polerować.

5.Wykańczanie precyzyjnych części obróbkowych o specjalnym kształcie

W przypadku obróbki wykańczającej niektórych części o specjalnych kształtach oprogramowanie zwykle ma błędy dopasowania. Czasami, jeśli obliczony błąd jest zbyt duży, spowoduje to deformację części i wpłynie na ich wygląd. Aby rozwiązać ten problem, należy zacząć od kontrolowania błędu przez oprogramowanie. Wartość ta jest stosunkowo rozsądna i nie wpływa na szybkość obliczeń ani nie powoduje deformacji obrabianego przedmiotu.